Preot paroh Bortă Constantin-Cătălin

Preoți slujitori Aprilie 4, 2014

Studii:   2019-2021: Universitatea Stefan cel Mare suceava, Facultatea de Stiinte ale educatiei (Conversie), Pedagogia invatamintului primar si prescolar

2005-2007:  Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iaşi, Master, Secţia Biblică-Sistematică, Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae˝;

2001-2005:  Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” Iaşi,  Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae”, Secţia Pastorală;

1996-2001:  Seminarul Teologic “Sfântul Gheorghe” Roman

Experienţă profesională:

2004-2006 –  profesor - Şcoala cu clasele I-VIII Rediu-Iaşi

2006-2007 – profesor- Colegiul Economic 1 - Iaşi

- profesor- Liceul Virgil Madgearu - Iaşi

2008-2010 – profesor- Şcoala Petru Rareş - Hârlău

2010-2011 – profesor-  Şcoala cu clasele I-VIII Maxut, comuna Deleni

2011-2013 – profesor- Liceul Tehnic - Harlău

2007-2013 – preot de caritate Capela Sf. M. Mc. Pantelimon Hârlău.

2013    – preot paroh biserica Naşterea Maicii Domnlui, sat Valea Oilor

2017-2021 - profesor- Scoala gimnaziala Strunga

Formare Continuă :

Am susţinut, în luna martie 2011, inspecţia pentru definitivat în învăţământ, si examenul de definitivare la Facultatea de Teologie Ortodoxă Iaşi, in sesiunea august 2011.

Am organizat Cerc de pegagogie la disciplina Religie Ortodoxă, în cadrul Liceului Tehnic Harlău în anul 2013.

Am urmat cursul de Pedagogie sistemica C.A.M. în cadrul C.I.A. Hârlau în urma căruia am întocmit un proiect in vederea  amenajării unei mici biblioteci în cadrul Capelei Sf. M. Mc. Pantelimon. Biblioteca a fost finalizată în cursul anului 2010 (bibliotecă –mobilă , masă cu scaune şi cărţi).

Am construit un pridvor pentru Capela Sf. Pantelimon din cadrul Centrului de Îngrijire şi Asistenţă Harlău (anul 2008- pictat, termosistem, geamuri şi uşi remopan)  şi o troiţă de dimensiuni mari pentru Centrul Hospice Harlău (anul 2010).

Am participat la derularea "Taberei de creaţie religioasă Sf. Ap. Luca" ediţia a IX-a la mănăstirea Lacuri, luna august 2008.

Am participat la derularea Programului social-filantropic "Miinile lui Hristos", al protopopiatului Hirlau, in perioada Postului Mare anul 2008

Am participat la seminarul "Instruire pentru potenţialii beneficiari- Sprijin pentru elaborarea propunerilor de proiecte de calitate de calitate pentru Fondul Social European" în sesiunea iunie 2008 la Bucureşti şi august 2008 la Iaşi, organizat de Patriarhia Romînă. Seminarul a avut ca temă "Elaborarea unor propuneri de proiecte de calitate oentru finanţare prin cererea deschisă de propuneri de proiecte din cadrul Programului Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane".

Am participat la cursul "Înţelegerea şi tratarea alcoolismului" desfăşurat în perioada 30-31 iulie 2008 la Iaşi. Cursul a fost organizat de Programul Sf. Dimitrie Basarabov în colaborare cu Fundaţia "Solidaritate şi Speranţă" Iaşi.

În anul 2005 am participat la un Curs de perfecţionare „Consiliere şi Orientare”, organizat de CCD Iaşi, ca profesor suplinitor la Scoala cu clasele I-VIII Horleşti, comuna Rediu Iaşi.

În perioada 2004-2007 am frecventat un curs de neo-greacă, în cadrul Lectoratului de neo-greacă, Univ.„Al. I. Cuza”  Iaşi, cu prof. lector Stella Karali. În cadrul acestui curs mi s-au oferit două burse de  perfecţionare a limbii elene, în Tesalonic, respectiv Atena – Grecia.

Citește alte articole despre: şcoală