Pelerinaj de Florii 2019

Viața parohiei Februarie 25, 2020

Si in anul 2019 s- a continuat traditia in parohia Valea Oilor  de a merge pe urmele Mintuitorului, pentru a comemora ultimele evenimente din viata Sa. Credinciosii prezenti la Sfinta Liturghie in Duminica Floriilor, au pasit alaturi de Domnul Hristos spre patimi, in cadrul Pelerinajului organizat cu acest prilej. S-au inaltat rugaciuni, ectenii si cintari specifice marelui eveniment al istoriei mintuirii noastre.

Florile purtate de credinciosi in miini si in inimi sunt simbol al credintei si al dragostei sfinte fata de Fiul lui Dumnezeu devenit om din dragoste pentru mintuirea lumii.

Pelerinajul a inceput si s-a terminat in biserica, pentru a arata ca scopul vietuirii crestinesti este de a fi mereu in biserica slavei dumnezeiesti, intemeiata prin patima si jertfa Domnului Iisus Hristos.

Pelerinajul ca si calatorie pe pamint are semnificatie duhovniceasca, trimitind spre dorinta credinciosului de a calatori cu si spre Hristos in imparatia iubirii Sfintei Treimi.

Citește alte articole despre: pelerinaj