Evlaviosi in vacanta 2019

In parohia Valea Oilor a fost desfasurata a IV-a editie a activitatii intitulata Evlaviosi in vacanta. Activitatea s-a desfasurat pe perioada vacantei de vara , iar copiii si tinerii au fost incurajati sa participe la sfintele slujbe oficiate in duminici si sarbatori si in zilele de miercuri si simbata cind s-a savirsit slujba Paraclisului Maicii Domnului si slujba Vecerniei.

Cei prezenti au fost rasplatiti cu o excursie oferita gratuit de parohie , in colaboarare cu Primaria Baltati. Au fost vizitate manastiri si obiecive turistice din judetul Neamt. Vizitele au devenit prilej de rugaciune exprimata prin cintari sfinte in fata icoanei Maicii Domnului din manastirile Neamt, Sihastria, Secu, Sihla, unde s-au rugat si in pestera Sfintei Teodora.

Au trait si o lectie de istorie si  literatura romina prin vizitarea Cetatii Nemtului si a Casei memoriale Ion Creanga din Humulesti.

Citește alte articole despre: evlaviosi