Concurs catehetic Hristos , sufletul satului meu

In anul 2019, declarat de Patriarhia Romina ca Anul omagial al satului rominesc, al preotilor, al invatatorilor, si al primarilor ortodocsi, o initiativa deosebita dedicata tineretului Bisericii Ortodoxe, o reprezinta Concursul National Catehetic Hristos, sufletul satului meu, desfasurat cu binecuvintarea Preafericitului Parinte Daniel, cu aprobarea Sfinyului Sinod si in parteneriat cu Ministerul Educatiei , in perioada 15 decembrie-21 mai 2019.

Concursul se adreseaza copiilor participanti la gruupele catehetice din parohii, preotilor coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie si altor educatori crestini.

Scopul concursului a fost redescoperirea  valorilor pastrate si promovate de satul rominesc de-a lungul timpului, evidentierea frumusetilor satului rominesc, unitatea de credinta pastrata prin preoti, invatatori, primari ai satului rominesc.

Protopopiatul Pascani al Arhiepiscopiei Iasilor, a organizat acest concurs mai intii la nivel de etapa pe protopopiat, luni 15 aprilie.

In concurs s-au inscris patru parohii, intre acestea fiind prezenta si parohia Valea Oilor, cu citiva elevi talentati la desen sau cu inclinatii actoricesti.

Citește alte articole despre: concurs