Cateheze 2019

In sedintele de lucru din 4-5 iulie 2017 si 25 octomrie 2018, Sfintul Sinod  al Bisericii Ortodoxe Romine a hotarit declararea anului 2019 in Patriarhia Romina, ca Anul omagial al satului rominesc, al preotilor, invatatorilor, primarilor gospodari si Anul comemorativi al patriarhilor Nicodim  Munteanu si Iustin moisescu si al traducatorilor de carti bisericesti.

De aceea tematica Programei catehetice2019, aflata in acord cu cea a anului omagial si comemorativ 2019, propune preotilor si credinciosilor  o aprofundare a invataturilor Evangheliei, ii indeamna pe toti  sa-si creeze obisnuinta de a aduce Evanghelia din planul comunitar al Bisericii in planul personal al fiecaruia, in casa si viata fiecaruia.

Astfel Programa catehetica propune identificarea locului si rolului Scripturii in Biserica, in viata si in casa crestinului. In acest context catehetic au fot prganizate si desfasurate in Biserica parohiei Valea Oilor, trei cateheze tematice adresate  tinerilor si copiilor : Cercetati Scripturile, Legatura dintre Scriptura si cult, Scriptura ca rugaciune.

Citește alte articole despre: cateheza