Pelerinaj manastiri nemtene 2015

Viața parohiei Septembrie 14, 2015

Inceputul anului bisericesc a fost marcat printr-o activitate cu caracter duhovnicesc. Astfel cu ajutorul lui Dumnezeu parohia noastra a organizat un mic pelerinaj la manastiri din judetul Neamt  marti, 1 septembrie.

Au participat un numar de 33 credinciosi, intre care 13 copii care s-au bucurat de gratuitate ca rasplata a participarii la programul parohiei  Evlaviosi in vacanta. Programul a presupus prezenta micilor enoriasi la slujbele sfinte ale bisericii pe perioada vacantei de vara.

Au fost vizitate urmatoarele manastiri - Bistrita, Pingarati, Horaita, Varatec, Agapia, Paltin si Petru Voda.

Aceasta zi a fost un prilej  de cunoastere a valorilor crestine, de ce nu de relaxare, dar mai ales de rugaciune si reculegere. Am fost impresionati cu totii de frumusetea  locurilor  care incadreaza sfintele asezaminte, de linistea, frumusetea si ordinea asezarilor monahale.

La fiecare manastire pelerinii au primit citeva infromatii, citeva repere istorice importante si cu totii am multumit Maicii Domnului prin cintec inaltat din inima in fata iconostasului sfintei,  ocrotitoarea parohiei noastre.

Citește alte articole despre: Pelerinaje