Concurs de toaca Maica Domnului ocrotitoarea copiilor editia I 2014

Viața parohiei Septembrie 30, 2014

Pe 11 august, in Postul Adormirii Maicii Domnului, a avut loc in parohia noastra prima editie a  concursului de toaca Maica Domnui ocrotitoarea copiilor. Cei mici au avut bucuria de a participa pentru prima data la un program cu o semnifcatie duhovniceasca deosebita. Ei si-au aratat dragostea si elavia fata de orotitoarea lor si a intregului sat, interpretind cintece la toaca in biserica pe care Maica Domnului o ocroteste.

Cu totii au mers intr-o mica preocesiune prin sat pina la biserica, in cintece de toaca si purtind icoane cu chipul Maicii Domnuluii. La biserica copiii s-au ruga Maicii Domnului participind la strana la  savirsirea Paraclisului ei, dupa care  a avut loc concursul de toaca.

Copiii au primit diplome si premii pentru participare, dar au fost evidentiati ocupantii locurilor I, II si III.

Ne dorim ca acest concurs sa dvina, cu ajutorl Maicii Domnului, o frumoasa tradtie in  parohia noastra.

Citește alte articole despre: toaca